Köprüden Önce Son Çıkış

Köprüden Önce Son Çıkış

Köprüden Önce Son Çıkış
Kasım 2019 da Çin’in Wuhan kentinde başlayıp zaman içerisinde tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgını tekrar yükselişe geçti. Hal böyle olunca yeni tedbirler yeni kısıtlamaların kapımızı çalması kaçınılmazdı ki öyle de oldu. Aslında uzmanlar aylardır uyarıyordu kurallara uymazsak, tedbir almazsak yasaklar geri gelir, daha önemlisi virüs yayılma hızını artırır diye. Gelin görün ki uyarılar fayda etmedi, tedbirler önlemler göz ardı edildi, üzerine mevsimsel grip eklenince salgınla mücadelede 7 ay önceki duruma geri döndük.

Yeni Anormal

17 Kasım’da yapılan kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “YENİ ANORMALE” dair tedbir ve kısıtlamaları sıraladı. Okulların uzaktan eğitime devam etmesinden tutun da, sinema ve restoranların kapatılmasına, sokağa çıkma kısıtlamalarına bir sürü yeni tedbir ve kısıtlama ile karşı karşıya kaldık. Şahsi görüşüm bu tedbirlerin yeterli olmayacağı yönünde. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı tedbir ve kısıtlamalar bana göre “ Köprüden Önce Son Çıkış ” tabelası gibi duruyor.

Köprüden Önce Son Çıkış
Köprüden Önce Son Çıkış

13 Mart itibari ile başladığımız Covid-19 mücadelesinde ilk 3 – 4 aylık süreçte devlet ve millet olarak ortaya koyduğumuz ciddiyet, tedbirlere üst seviyede riayet bizlere haziran ayı itibari ile “Yeni Normalin” kapılarını açmıştı. Şimdi geldiğimiz noktada yaz aylarında yaşanan gevşeme sonucu bir dizi tedbir ve kısıtlama ile karşı karşıya kaldık. Bu kısıtlamalara, köprüden önce son çıkış dedim zira Hükümet açıkladığı tedbir ve kısıtlamalarla hem vatandaşın sağlığını korumaya çalışırken hem de ekonomiyi ayakta tutmaya çalışıyor. Tedbirler sıkılaşırsa Ekonomi çökme tehlikesi ile karşı karşıya, ekonomi çökmesin diye uğraşılırsa halkın sağlığı. Sonuç olarak her iki durumdan da en çok etkilenecek olan vatandaş, işte tam da bu yüzden tedbirler köprüden önce son çıkış.

Hayat Eve Sığar

Peki, vatandaş olarak bize düşen nedir? Öncelikle T.M.M. (Temizlik, Maske, Mesafe) kuralına uymak, zorunlu haller dışında HAYATI EVE SIĞDIRMAK,
bir süre düğün, nişan, sünnet vb. kalabalık etkinliklere ara vermek, ev, akraba ziyaretlerini en aza indirmek, hatta hiç yapmamak, eften püften
sebeplerle sağlık ocağı, hastaneleri meşgul etmemek.

Bana bir şey olmaz “delikanlılığını”  kenara bırakmak, zorunlu sebeplerle girmek zorunda kaldığımız kalabalık ortamlarda maske ve mesafe kuralına mutlak suretle uymak. Bu tedbirler riayet edersek yeni bir YENİ NORMAL” in hayatımıza geri gelmesi çok zor olmaz.

Ya bu tedbirlere uymazsak ne olur, sizi bilmem ama ben çevremden çok sık test sonucum “POZİTİF” çıktı haberleri almaya başladım. Çember fazlası ile daraldı daha da daralabilir çevremizden değil henüz uğramadı ise evimizin içinden test sonucum pozitif haberleri almaya başlarız. Sürecin başından bu yana onlarca değerli insanı kaybettik, Allah korusun, bu sayı onlardan yüzlere ve binlere hatta on binlere yükselebilir. Covid-19 dan vefat eden vatandaşların cenazelerinin ne şekil ve şartlarda defnedildiğini de unutmayın. Bunlar sağlık açısından olabilecekler, ekonomik açıdan olabilecekleri saymaya gerek var mı bilemedim. Ki orada durum daha da vahim olabilir, ölmeden atlatmak virüsten kurtuluş olabilir ama ekonomik
çöküntüden kurtuluş anlamına gelmez, hatta öyle bir hal alır ki virüsten ölenlere gıpta etmeye bile sebep olabilir.

Hâsılı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklama ile bize “ Köprüden Önce Son Çıkış ı gösterdi. O çıkıştan çıkıp çıkmamak vatandaş olarak bizim kararımız, umarım millet olarak insanlık olarak işin ciddiyetini kavrar ve ona göre davranırız. Rabbim tez vakitte bu illetten kurtulmayı nasip etsin.

Mustafa ŞAHİN
www.mustafasahin.net

Mustafa ŞAHİN
Sosyal Medya
Latest posts by Mustafa ŞAHİN (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir